Yazılar

2020’de Konut Pazarlaması Nasıl Olacak?

Teknolojik gelişmeler, yakın gelecekte pek çok alanda olduğu gibi konut pazarlaması alanında da radikal gelişmelere yol açacak. Günümüzde de mevcut olan ama henüz kullanımı fazla yaygınlaşmamış olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile hayal gücümüzü fazla zorlamamıza gerek kalmayacak.

Yakın gelecekte bir emlak danışmanı, anlaşma yaptığı portföyün yer planını birkaç dakika içinde oluşturacak. Çektiği resimler, 360 derece videolarla birlikte yer planlarının da tanıtım dokümanları içinde yer alması standart hale gelecek. Bu şekilde, 100 metrekare olarak tanıtılan bir evin tam ölçüleri, oda büyüklükleri ve planları soru işaretlerine yer kalmayacak şekilde müşterilere sunulabilecek. Yani bugün çoğunluklar projeden satışlarda gördüğümüz yer planları tüm ikinci el gayrimenkuller için de kolaylıkla sunuluyor ve müşteriler tarafından talep ediliyor olacak. Bunun ötesinde, eşya yerleşimi alternatiflerini de online yazılımlar aracılığıyla kolaylıkla yer planları üzerinde oluşturulabilecek. Yani tıpkı konut projelerinde sunulduğu gibi, bir evin planı ve eşya yerleşimi, gayrimenkul danışmanının birkaç dakikalık çalışması ile hazırlanabilecek ve müşterilerine sunulacak. Yine, arttırılmış gerçeklik yardımıyla evin mobilyalar yerleştirilmiş halini alıcı ya da kiracı adayına Sanal gerçeklik uygulamalarıyla, evin içinde dolaşmak müşterilerin standart taleplerinden biri haline gelecek.

Ayrıca, gayrimenkul danışmanları, mobil uygulamalar yardımıyla metrajı çıkarılan konutların yaklaşık tadilat masraflarını bile dakikalar içerisinde müşterileri ile paylaşabilecek. Şu anda da bunu yapabilecek uygulamalar mevcut ama kullanımı henüz yaygınlaşmadı.

Yer planları çıkarmak, üç boyutlu görünümler hazırlamak, tadilat masraflarını hesaplamak tabi ki iç mimarların işi. Ancak, daha işin başında, henüz satın alma ya da kiralama yapmadan önce, detaylı mimari çalışmalar için masraf yapmaktansa, basit bir çalışmayla fikir edinmek karar vermeyi çok kolaylaştıracak.

Bunlara ek olarak, belki 2020’de olmasa da birkaç yıl içinde blok zinciri teknolojilerinin emlak sektöründe kullanılmasıyla tüm alım satım işlemlerinin akışı değişecek. Alım satım öncesi yapılması gereken harç yatırma, sigorta, beyanname ödemesi gibi işlemlerin hepsi birkaç dakika içinde ve online olarak ve güvenle gerçekleştirilebilecek.

Bütün bu teknolojik gelişmelere en hızlı ayak uyduran gayrimenkul danışmanları, alanında büyük avantaj sağlayacak ve fark yaratacaktır. Her alanda olduğu gibi, gayrimenkul alanında da teknolojiyi yakından takip eden ve yenilikleri en önce uygulamaya geçiren gayrimenkul danışmanları rekabette büyük avantaj sağlayacaktır.