İstanbul’da Konut Satışları Ne zaman Canlanır?

İstanbul’da 2016’dan bu yana konut satışlarında süren durgunluk, konut kredisi faizlerinin geçici olarak 0.98’e çekilmesi ile aşılmaya çalışıldı. Faiz kampanyası, yapımcı firmaların %20 indirim kampanyası ile birleşince, sıfır konut satışlarında küçük de olsa bir hareketlenme oldu. Ancak bu kampanyaların sonlanması ile canlanma yeniden yerini durgunluğa bıraktı.

2018 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında konut satışlarının toplamda yaklaşık %45’ini sıfır konutlar oluştururken, ikinci el konut satışlarının oranı %55 oldu. Yapımcı firmalar, ellerinde bulundan stoktan ötürü frene başmış durumdalar. Yeni projeler ya iptal oluyor, ya da erteleniyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde konut ihtiyacının giderek artmaya devam ettiği düşünülürse, arz talep dengesine gelene kadar fiyatların yatay seyir izlemesi, sonrasında ise artışı beklenebilir.

2016 yılında kendini belli eden durgunluk, aslında arz ve talepteki bir düzeltme hareketi olarak düşünülebilir. En son 2005 yılından başlayarak sürekli artan arsa maliyetleri nedeniyle yapımcı firmalar da fiyatları arttırmak durumunda kalmış, özellikle 2015 yılına gelindiğinde konut fiyatları talep gösterenlerin karşılayabileceği düzeylerin hayli üstüne çıkmıştı. Bağdat Caddesi gibi kıymetli bölgelerde mal sahiplerinin kira ve paylaşım talepleri sınır tanımaz noktaya ulaşmıştı. Son iki yılda görülen durgunlukla, tüm dengeler tekrar değişti. Arsa sahipleri beklentilerini makul düzeye çekti ve küçük hesaplar yapmak yerine güçlü müteahhitlerle görüşmeye başladı. Bu gibi bölgelerde halen arz fazlası olmasına rağmen, stoklar her geçen gün azalmakta.

Maltepe ve Kartal’da metrekare birim fiyatları 4 bin – 7 bin TL bandındaki yeni projeler ve ikinci el konutlar talep görmeye ve daha hızlı el değiştirmeye devam ediyor. Fikirtepe’de ise kentsel dönüşümün olduğu kıymetli alanlarda ise halen arz fazlası nedeniyle gelmesi beklenen değerlere henüz ulaşabilmiş değil. Ama lokasyonun özellikleri gözönüne alındığında, Fikirtepe’nin yıldızı ilk parlayacak yerlerden biri olacağı kesin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir